Zítra do hospod vyrazí protikuřácké hlídky. Co zmůžou?


Zítra vyžene nový zákon kuřáky ven z hospod. Novela zákona začne platit symbolicky 31. května, na Světový den bez tabáku. Zákaz kouření se týká všech hospod a restaurací, povolené zůstanou elektronické cigarety a vodní dýmky. Kuřáci si budou smět zapálit na zahrádkách a venku před hospodou. A dá se proto čekat, že vypovězení budou mnohdy dýmat dál přímo před lokálem, kouř z cigaret bude vadit lidem, kteří bydlí nad hospodami, na ulici se zvýší hluk a přibude také nedopalků na chodníku. Obce proto hledají způsob, jak vyjít vstříc požadavkům hostinských a zároveň ochránit rezidenty. Jedním z opatření je zavedení hlídek, které budou krotit hloučky kuřáků na ulici.

Pro takový postup se rozhodla radnice Prahy 1, jež hodlá najmout čtyři tříčlenné patroly. Službu má zajistit externí firma, na její zajištění vyčlenili radní z veřejného rozpočtu šest set tisíc korun. Skromnější řešení zvolila například Praha 4, která připravuje spustit v první den zákazu osvětovou kampaň „Neházejte nedopalky na zem“. Větší znečištění chodníků kvůli odhozeným nedopalkům očekávají i v Brně, a proto tamní radnice posiluje městské služby o deset uklízečů. Více na www.idnes.cz.

Změní se hospody na soukromé kluby bez zákazu kouření a EET? Přijďte také diskutovat o aktuálních problémech českého pohostinství na největší kongres pro HoReCa profesionály FOR GASTRO & HOTEL 2017. Registrujte se již dnes!