Carvingová soutěž CZECH CARVING CUP se vrací po čtyřleté pauze


dne ptak


Zemědělští výrobci už s cenami šlapou na brzdu.


Ale spotřebitelům potraviny dál zdražují.

Český statistický úřad (ČSÚ) informoval o pokračujícím poklesu cen zemědělských výrobků. Nejvíce je patrný u pšenice. Oproti loňskému roku ji zemědělci prodávají i za poloviční cenu, kdy se ceny blížily až k 9 000 korunám za tunu. I cena mléka klesá, nyní dostávají chovatelé 10,35 korun za jeden litr, na zveřejněné údaje ČSÚ projevil odezvu mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha.

Loni koncem roku i letos v lednu byla podle něho cena přes 13 korun za litr. Pícha také upozornil na to, že spotřebitelské ceny jsou meziročně vyšší. V červenci byla u potravin meziroční míra inflace 9,5 procenta, v červnu to bylo 12 procent.

Rostou ceny ovoce i zeleniny.

Vladimír Pícha paralelně poukázal na to, že rostou ceny komodit, u kterých je ČR závislá na dovozu, jako jsou ovoce, brambory, zelenina i vepřové maso. „U rostlinných i živočišných komodit se i přes nárůst cen některých z nich dostáváme pod únosnou mez ziskovosti a hrozí, že se pro české zemědělce vedle mléka a masa stanou ztrátovými i komodity jako obiloviny a řepka. Paradoxem je, že rozhodující cena tuzemských zemědělských komodit v měsíčním srovnání neustále klesají, ale v obchodech stále cena roste,“ dodal.

Ceny v zemědělství meziročně podle ČSÚ klesly o 14,3 procenta, v červnu byly nižší o 13,8 procenta.

Ceny výrobců by měly reflektovat budoucí vývoj spotřebitelských cen. Výrazněji klesly ceny v rostlinné výrobě, meziročně o 24,5 procenta, v živočišné výrobě byly vyšší o 1,8 procenta vyšší.

Více na: www.czso.cz

Zdroj: www.newstream.cz

dne ptak


Národní soutěž vín uděluje Šampiony.


Na Slovácku je Šampionem červené víno z vinařství Karel Novotný.

První hodnocení Národní soutěže vín 2023 na Moravě patřilo již jako tradice vínům ze Slovácké vinařské podoblasti. Absolutním šampionem se zvláštní chválou se stalo víno červené, a to Pinot noir 2021, které nese název moravského zemského vína a pochází z vinařství Karel Novotný.

Národní soutěž vín, která je největší a nejprestižnější vinařskou soutěží v České republice, je pořádána ve spolupráci mezi Svaz vinařů České republiky a Národním vinařským centrem. Tato událost by nemohla proběhnout bez finanční podpory Vinařského fondu, což svědčí o významu této soutěže pro celý vinařský průmysl. Zároveň Sdružení slováckých vinařů, sehrává klíčovou roli v zajištění plynulého průběhu soutěže. "Vítězný Pinot noir je z ročníku 2021, vyrostl v milotické trati Kopce z regulované sklizně. 12 měsíců zrál v malých burgundských sudech. Barva vína je rubínová, vůně je v kombinaci jahodového džemu a povidel. Chuť je velmi elegantní v propojení kvalitního dubového dřeva," přiblížil vítězné víno majitel vinařství Karel Novotný.

Do 2. finálového kola Národní soutěže vín postoupí 200 vín, proběhne v polovině ledna a rozhodne o vítězi (Šampionu) celé soutěže, vítězích jednotlivých kategorií a o složení Salonu vín ČR.

V minulém týdnu porota hodnotila již druhé kolo Národní soutěže vín na Moravě, a to nad víny s původem hroznů v Mikulovské vinařské podoblasti. Jako nejlepší víno vybrala a titul Šampiona udělila Ryzlinku vlašskému 2022, pozdní sběr z Vinařství Garčic.

Národní vinařské centrum ve Valticích hostilo již 22. ročník soutěže o nejlépe hodnocené biovíno z České republiky. Šampionem a tedy biovínem roku 2023 byl vyhlášen Ryzlink rýnský 2021, slámové víno z Bio vinařství Víno Marcinčák Mikulov.

Více informací na www.narodnisoutezvin.cz, www.slovactivinari.cz

Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz

dne ptak


Češi opět zazářili na prestižním udílení cen v gastronomických Oscarech.


Nejvíce bodovaly pepř a pistácie!

Soutěž Great Taste se každý rok zaměřuje na ocenění delikates z celého světa. Letos porotcům opět neunikly produkty z Česka. Tříhvězdné ocenění Great Taste je hodnocení, které každoročně získají pouhá dvě procenta produktů.

Stejně jako loni i letos ocenění obdržel fairtradový projekt Pepper Field, a to trojice jeho kampotských pepřů: čerstvý zelený pepř, fermentovaný pepř a mrazem sušený pepř a vločková sůl, která pochází rovněž z Kampotu.  „Mrazem sušený pepř navazuje na úspěch, při němž před dvěma lety získal nejvyšší hodnocení Great Taste Golden Fork. To jsme získali historicky jako první česká firma a tento pepř se tak stal jednou ze 14 nejlepších delikates na světě,“ říká k úspěchu Klára Dohnalová, spoluzakladatelka pepřové firmy.

Kromě toho se na výsluní dostal a byl oceněn třemi hvězdami i pistáciový karamel, jehož autorem je mladý a ambiciózní cukrář Vlad Ryasnyy, který pod značkou Sugar Life tvoří mnohé typy ořechových či karamelových pomazánek, džemů a nově také veganské makronky bez náhražek jen z kvalitních veganských surovin. Karamel zaujal porotce svým zjemněný máslem a špetkou solných květů, díky čemuž vyniká právě chuť ořechů.

Ocenění Great Taste mohou od roku 1994 získat malí i velcí výrobci potravin a nápojů, jejichž produkty zaujmou porotu tvořenou šéfkuchaři, restauratéry, ale také gastronomickými kritiky a redaktory. Do výběru nejchutnějších výrobků letošního roku se dostalo celkem 79 z Česka.

Vyvrcholením soutěže Great Taste je získání gastronomické trofeje Golden Fork, kterou mohou obdržet pouze výrobky oceněné třemi hvězdami. Letošní vyhlášení proběhne 11. září, Česko v něm tak bude mít hned několik želízek. Na kompletní přehled oceněných gastronomických projektů se můžete podívat na stránkách Great Taste.

Zdroj: CzechCrunch

dne ptak


REVOLUCE V GASTRONOMII?


Chat GPT za vás nejen sestaví menu, ale i investiční plán.

Poslední měsíce přinesly v Praze zvýšenou diskusi mezi „vzdělanci“ ohledně webové aplikace založené na chatbotu GPT, která se stala středem pozornosti a nejdiskutovanějším společenským tématem.

Chatbot (počítačový program určený k automatizované komunikaci s lidmi) od společnosti OpenAI (nezisková organizace pro výzkum umělé inteligence) má potenciál stát se běžně využívaným cenným partnerem pro podnikatele v gastronomii, kteří chtějí excelovat ve všech aspektech svého podnikání.

Například při sestavování menu, vytváření příspěvku pro sociální média, přípravě na obchodní jednání nebo evidenci smluv.

„Covid ukázal, že české gastro má hodně příležitostí a zároveň výzev. Zdejší trh restaurací zůstává i po pandemii v rámci Evropy nejvíc fragmentovaný. A jeho jednotlivé částečky mezi sebou nikdy nesdílely know-how. Věřím, že by se to teď mohlo začít měnit a že právě Al tomu může dát důležitý impuls.“ Těmito slovy uvedl Luboš Kastner seminář věnovaný tzv. umělé inteligenci v gastronomii a zaměřený zvláště na to, jak veřejně přístupnou textovou konverzaci s chatbotem od OpenAI využít k rozvoji „gastroprovozu“ i ulehčení práce v něm.

Co je AI a proč uvozovky? K tomuto tématu se vyjádřil serveru Seznam Zprávy úspěšný vývojář Tomáš Mikolov z ČVUT.

A o dalších tématech např. Příklady praktického využití, Řešení komplexních problémů, Dobrý sluha, nikoli náhrada lidského rozumu se můžete dovědět v aktuálním vydání čtvrtletníku GASTRO REPORT & MINUTKA , oficiálním časopise Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Zdroj: www.gastro-report.cz

 

dne ptak


Balíček dobrých i špatných zpráv


Vláda představila konsolidační balíček, který obsahuje zásadní změny. Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Ing. Václav Stárek objasnil, co přináší segmentu ubytovacích a stravovacích služeb.

 Jak z pozice prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR vnímá prezident vládní konsolidační balíček, který navrhuje změny v sazbách daně z přidané hodnoty? DPH na stravovací a ubytovací služby má být ve snížené 12procentní sazbě.

„Vzhledem k tomu, co se diskutovalo ve ve-řejném prostoru, že se DPH u ubytovacích a stravovacích služeb přesune do základní sazby 21 %, je to určitě dobrá zpráva. My jsme se tím zabývali od chvíle, kdy se o přípravě balíčku začalo poprvé mluvit, a pracovali jsme na argumentech pro zachování snížené sazby u těchto dvou, pro nás klíčo-vých, služeb. Výslednou studii jsme pak komunikovali s premiérem i s ministrem financí. Také díky tomu se podařilo docílit, že obě služby zůstaly ve snížené sazbě. V porovnání se současným stavem sice dojde ke zvýšení DPH o 2 %, ale když si připomeneme nedávnou historii, je to pozitivní výsledek.“

Jakou historii má na mysli?

Co by segmentu ubytovacích a stravovacích služeb hrozilo, pokud by byly přesunuty do základní sazby ve výši 21 %?

Další navrhovanou změnou, která členy AHR ČR naopak nepotěší, je zvýšení DPH na točené pivo.

Bude se tedy AHR ČR v rámci připomínkování balíčku snažit situaci zvrátit?

Je v konsolidačním balíčku něco dalšího, co může segment restaurací a hotelů zásadně ovlivnit?

Odpovědi Ing. Václava Stárka se dozvíte na: gastroahotel.cz

Zdroj:gastroahotel.cz

dne ptak


Projekt pro perfektní pivo „Jak Vám dnes chutná Bernard“


Pivovar Bernard spustil projekt, který restauratérům a hospodským pomáhá čepovat perfektní pivo a vyhnout se chybám, které mohou zákazníky odradit.

Stanislava Bernarda, spolumajitele Rodinného pivovaru Bernard po neblahé zkušenosti při pití piva v jedné restauraci napadlo, že zákazníci potřebují dostat možnost v reálném čase jim sdělit, jak jim jejich pivo chutná. „Přál jsem si, aby výčepní věděl, jak na to, aby pivo bylo perfektní a vraceli se mu zákazníci,“ popisuje jeho ideu.

Bernard si zakládá na vysoké kvalitě piva, které se čepuje ve čtyřech tisícovkách restaurací, hospod a barů. Všechny podniky byly přizváni ke spolupráci na projektu „Jak Vám dnes chutná Bernard“, jež je komunikačním mostem mezi zákazníky, provozovateli a pivovarem. „Lidé se přes QR kód na táccích mohou připojit do webového rozhraní a ohodnotit kvalitu piva ve své hospodě 1 až 5 hvězdičkami. Když dají 3 hvězdičky a méně, jsou požádáni o komentář, co je s pivem špatně, třeba jestli není dost studené či nedrží pěna,“ vysvětluje obchodní ředitel Zdeněk Šípek. Hodnocení není veřejné, míří do pivovaru, kde se ohlasy vyhodnocují. „Při nízkém počtu hvězdiček někdo z nás co nejrychleji vyráží do daného podniku, najde příčinu problému a poradí řešení.“

Zájem provozovatelů o zapojení do projektu je nad očekávání veliký, zapojila se drtivá většina podniků. Spustili i poradenský web, který nemá v ČR obdoby s komplexními informacemi o správném pečování o kvalitu piva – od péče o výčep přes sanitaci a návody na řešení problémů po rady pro nejlepší čepování piva i různé tipy a triky.

Pivovar Bernard svým projektem nabízí restauratérům a hospodským návod, jak se vyhnout chybám a čepovat skutečně perfektní pivo.

Zdroj:gastrohotel.cz

dne ptak


Hvězdy budou. Česko Michelinu nakonec zaplatí.


Vláda zaplatí poplatek společnosti Michelin za zařazení do prestižního gastronomického průvodce.  Je to nástroj, jak Česko propagovat v zahraničí, řekl na tiskové konferenci po středečním jednání kabinetu ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Mluvčí ministerstva sdělila, že celkové náklady činí 51,3 milionu korun s DPH na pět let. Na financování by se neměl podílet jen stát, ale také kraje a soukromý sektor.

Některé restaurace v Česku sbírají podpisy pod otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS) a celou vládu s výzvou, aby stát poplatek zaplatil. Akci podporují špičky českého gastrobyznysu včetně Zdeňka Pohlreicha, Jana Punčocháře nebo Jana Knedly, napsal oborový online magazín VisitChef.

Autoři dopisu jsou přesvědčeni, že zařazení ČR do průvodce podporuje gastroturismus, je marketingovou podporou pro Česko po celém světě a má reálný potenciál přivést turisty do regionů.

Finance do toho vložené se podle Kupky velmi rychle Česku vrátí. „Gastronomie je podle výzkumů důležitým faktorem při výběru, kam cestovat. Data ukazují, že zahraniční turista dá zhruba čtvrtinu všech svých výdajů za gastronomii. Podpora gastronomie je tedy klíčová, pokud má ČR zůstat jako turistická destinace konkurenceschopná ve srovnání s okolními zeměmi.

Společnost Michelin v loňském roce změnila koncepci svého průvodce a restaurace hodnotí jen v zemích, jejichž národní agentury pro cestovní ruch přispějí. Loni Michelin doporučení pro Česko nevydal. Michelinskou hvězdu dostala před patnácti lety jako první gastronomický podnik v postkomunistických zemích pražská restaurace Allegro v hotelu Four Seasons, předloni jednu hvězdu obhájily pražské restaurace Field a La Degustation Bohême Bourgeois.

Zdroj: Forbes.cz

dne ptak


Staňte se partnerem kongresu!


Veletrh FOR GASTRO & HOTEL doplní 7. setkání lídrů českého pohostinství KONGRES FOR GASTRO & HOTEL, který se bude konat první den veletrhu 1. 11. 2023. Klíčovým tématem veletrhu i kongresu je NOVÝ ÚDĚL: UDRŽITELNOST. Staňte se partnerem kongresu, získejte exkluzivitu a možnost podílet se na přípravě této odborné konference. Pro detaily vzájemné spolupráce pište na spanova@abf.cz nebo volejte na telefonní číslo 734 694 124.

dne ptak


KONGRES FOR GASTRO & HOTEL 2022


PROGRAM


 

Hlavní téma: ROZDÍLOVÍ HRÁČI

Ve sportu nazýváme rozdílovým hráčem toho, kdo dokáže dát gól nebo jinak strhnout vývoj utkání a zvítězit v důležitém zápase. Rozdíloví hráči jsou lidé, kteří jsou schopni v daném okamžiku udělat pro vítězství něco více než ostatní. Podobně také v podnikání na tak konkurenčním trhu, jakým je gastronomie a hotelnictví, jsou někteří viditelně úspěšnější než jiní. Na kongresu se proto zaměříme na faktory, které oddělují úspěšné od průměrných.

Moderátor: Vlasta Korec

 

08.30 | Registrace účastníků

09.00 | Zahájení kongresu

09.05 | Digitalizace na MMR. Renata Králová, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR 

09.30 | Rizika a výzvy českého pohostinství v nepředvídatelné době. Václav Stárek, Asociace hotelů a restaurací ČR

10.00 | Trendy podle foodies. Panelová debata

Ivana Jindřichová (Cat & Cook), Kateřina Krebsová (kamvpraze.com), Kristína Nemčková (Made by Kristina) a Markéta Pavleje (Kitchenette)

10.40 | Přestávka na kávu

11.00 | Králové lokálu: tipy pro lepší lokální vyhledávání. Vladimír Buťa, Mediatel

11.30 | Gastro Index – vývoj české gastronomie a realita cenových změn. Vladimír Sirotek, Dotykačka

12.00 | Jídlo na kolejích i v restauraci. Kuchařská show, Vojtěch Petržela, Národní tým kuchařů a cukrářů a Tomáš Popp, Asociace kuchařů a cukrářů ČR

12.30 | Oběd

 

 

Projekt byl realizován s finanční podporou hlavního města Prahy.

dne ptak


Srdečně Vás zveme na již 7. ročník Kongresu FOR GASTRO & HOTEL 2023!


Srdečně Vás zveme na Kongres FOR GASTRO & HOTEL 2023, který proběhne dne 1. 11. 2023 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Poté, co musely podniky čelit Covidu, válce, čeká je NOVÝ ÚDĚL: UDRŽITELNOST. Toto téma se promítne nejen do koncepce celého veletrhu, ale zároveň bude klíčovým tématem plánovaného 7. ročníku setkání lídrů českého pohostinství KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL 2023, jež je hlavním programem veletrhu. Kongres byl v minulém roce nejúspěšnější akcí svého druhu v České republice. 

V době, kdy se na nás hrnou další a další vyhlášky týkající se potravin, potravinových odpadů, jednorázových plastů atd., zvedají se ceny energií a sílí vliv generace Z, je důležité najít tu zlatou střední cestu a nenechat se zválcovat limity, které často vítězí nad zákazníky.

dne ptak


Poděkování za účast na letošním kongresu


Rádi bychom poděkovali všem účastníkům letošního KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL. Sešli jsme se v dosud nejvyšším počtu, a to nás vzhledem ke složité době doprovázené energetickou krizí, zdražováním, nedostatkem personálu a odlivem zákazníků po koronavirové pandemii velmi těší. Děkujeme také online účastníkům, kteří kongres sledovali přes live stream, či se po akci podívali na záznam. Jedinečnou atmosféru této události si můžete připomenout v naší fotogalerii zde.

Těšíme se na vás v příštím roce, a to konkrétně 1. 11. 2023 na již 7. ročníku setkání lídrů českého pohostinství.

dne ptak


Prezentace přednášejících na KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL 2022


Na následujících odkazech si můžete stáhnout prezentace přednášejících na KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL 29. září 2022.

PROGRAM KONGRESU

09.05 | Digitalizace na MMRRenata Králová, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

09.30 | Rizika a výzvy českého pohostinství v nepředvídatelné době. Václav Stárek, Asociace hotelů a restaurací ČR

 

11.00 | Králové lokálu: tipy pro lepší lokální vyhledáváníVladimír Buťa, Mediatel

11.30 | Gastro Index – vývoj české gastronomie a realita cenových změn. Vladimír Sirotek, Dotykačka

 

Děkujeme, že jste byli s námi, a těšíme se na setkání na dalším KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL, který se bude konat 5. října 2023 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

dne ptak


Zvládnutí krize očima Dotykačky


Společnost Dotykačka byla partnerem letošního KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL, kdy její zástupce Vladimír Sirotek přednesl zajímavý vhled do vývoje české gastronomie. Jaké jsou nejdůležitější kroky, díky kterým lépe zvládnete krizi spojenou s covidem nebo inflací a skokovým nárůstem cen?

Zaprvé přijímejte platby kartou. Stále více lidí u sebe již nenosí hotovost, proto váš zákazník ocení, když u vás najde možnost platit všemi moderními způsoby (kartou, mobilem, hodinkami, QR kódem). Dále můžete ušetřit na poplatcích za pokladnu, kdy vám může terminál od Dotykačky snížit náklady až o několik tisíc korun. Také se nebojte říci si o spropitné chytrým způsobem hned v terminálu. U bezhotovostních plateb se výše spropitného pohybuje až mezi 5-8 procenty.

Terminály od Dotykačky mohou sloužit také jako chytrý číšník, což je v době nedostatku personálu velkou výhodou. Chytrý pokladní systém vám dokáže zanalyzovat, co se vám vyplácí a kde o své peníze přicházíte. Pohlídá skladové zásoby nebo vyhodnotí jednotlivé směny zaměstnanců. Více na www.dotykacka.cz.

dne ptak


Technologie jako řešení nedostatku personálu


Oblast hotelnictví se v současné době potýká s nedostatkem personálu, což znamená, že nikdy nebyla vhodnější doba pro zavedení technologie, která by tento tlak zmírnila.

Řešení nabízí např. partner kongresu Profitroom, jehož platforma je nejen rezervační systém, ale také marketingový nástroj pro automatizaci a pokročilý správce webových stránek v jednom.

Díky Profitroom můžete posílit také komunikaci s hosty a udržovat s nimi lepší kontakt. Ušetříte také čas personálu, nezmeškáte důležité rezervace potenciálních klientů, a tedy předejdete ušlému zisku.

Přijďte se seznámit s technologií Profitroom již 29. září do PVA EXPO PRAHA Letňany.

dne ptak


Těšte se na kulinářské speciality od Holiday Inn


O catering se na letošním KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL postará hotel Holiday Inn v čele s Executive Chefem Janem Wiesnerem. Přijďte ochutnat kulinářské speciality, ve kterých hraje prim čerstvost, prvotřídní suroviny a skvělá chuť.

Na coffee break pro vás budou připravené různé druhy koláčů a sladkých chlebíčku, ale také slané speciality, jakou jsou plněné briošky či rustikální bulky. Oběd bude sestavený také z mnoha rozmanitých pokrmů. Mezi ně patří například vepřový confit s lanýžovým olejem, pastinákovým pyré s bramborami, zeleninou a řepným prachem. Řekněte sami, nezní to lákavě?

dne ptak


Přijďte si pro novou kuchařku ke Kitchenette!


Pozvání na letošní KONGRES FOR GASTRO přijala také Markéta Pavleje (Kitchenette), která spolu s dalšími předními foodies promluví v rámci panelové debaty o trendech a budoucnosti české gastronomie. Markéta bude mít na kongresu také svůj stánek. V něm bude k zakoupení nová kuchařka od dvojice David Frenkiel a Luise Vindahl, do které se Kitchenette zamilovala a kterou před nedávnem v české verzi vydala.

Kniha Green Kitchen Quick + Slow je kreativní kuchařka pro rychlé každodenní i pomalé vaření.Obsahuje 100 precizních vegetariánských receptů plné chutí a barev pro snadné a rychlé vaření, ale také recepty, které zaberou čas a přinesou radost a prožitek z procesu přípravy kvalitního jídla.

dne ptak


Vladimír Sirotek o vývoji dat na české gastro scéně


O tom, jaké jsou hlavní trendy v gastronomii podle dat z projektu Gastro Index promluví na letošním kongresu Vladimír Sirotek ze společnosti Dotykačka. Přednáška, která má název „Gastro Index – vývoj české gastronomie a realita cenových měn“ přinese důležité informace ohledně návštěvnosti podniků v ČR, zdražování či rozdílech v jednotlivých gastro konceptech. To a další aktuální data z trhu uslyšíte již 29. září na KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL.

dne ptak


Profitroom šetří peníze hotelům i zákazníkům


Digitalizace je budoucnost napříč obory. V pohostinství tomu není jinak, a proto společnost Profitroom našla cestu, jak zjednodušit proces rezervací a ušetřit peníze zákazníkům i hotelům.

Rezervační portály či cestovní kanceláře nabízejí snadnou cestu vyhledávání ubytování, jelikož si zde můžete nastavit všechny parametry a konkrétní služby, které jsou pro vás důležité. Rychlost a jednoduchost však není vše. Při přímé rezervaci jsou hotely schopné nabídnout nižší cenu nebo služby zdarma, jako je například bezplatné parkování, welcome drinky, zábava pro děti, wellness nebo stravování v ceně ubytování.

Vynechání prostředníků při rezervování hotelu celý proces zlevňuje, a navíc na webu hotelu můžete mnohdy narazit na další služby, které jinde neinzeruje. Hotely se snaží, aby lidé rezervovali pobyty přímo na jejich stránkách. Rezervace lze udělat i online pomocí rezervačních systémů, které na svých stránkách hotely využívají. Takovým je například Profitroom. Zákazníkovi nabízí intuitivní prostředí, snadnou rezervaci i možnost online platby kartou.

dne ptak


Vladimír Buťa a jeho tipy pro lokální vyhledávání


Přednášku o tom, jak z lokálního hledání vytěžit oproti své konkurenci maximum, vám poví Vladimír Buťa z firmy Mediatel. Lokální hledání je jednoduchá, levná a zároveň velmi důležitá součást marketingových kroků, která vám může pomoci splnit stanovené cíle vašeho podnikání.

Přijďte se dozvědět, jak efektivně využít Google, Facebook, Seznam nebo Instagram jako cestu pro zviditelnění vašeho podniku. 

Držte krok s dobou a staňte se králem lokálu i vy!


!

 

dne ptak


Přední české food blogerky na kongresu


Jaké vidí aktuální trendy v gastronomii, co by doporučily podnikům v Praze a v regionech nebo co se bude vařit doma a v restauracích v příštích letech, nám řeknou esa kuchyní a sociálních sítí:

Ivana Jindřichová (Cat & Cook), autorka čtyř kuchařek, která si potrpí na kvalitní jídlo z opravdových surovin, Kateřina Krebsová (kamvpraze.com), která spolu s kolegyní Terezou vytvořila originálního průvodce pražskými podniky a kuchařka a vítězka Masterchef 2019 Kristína Nemčková (Made by Kristina)!

Těšíme se na vás!

dne ptak


Vojta Petržela představí podzimní menu v kuchařské show


Originální inspiraci pro restaurace, bary, bistra a kavárny přiveze šéfkuchař a člen Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR Vojta Petržela, který připravil nové podzimní menu pro jídelní vozy ČD. Jak na to vám ukáže přímo na pódiu spolu s Tomášem Poppem a kluky z JLV. Kuchařská show začíná ve 12 hod.

Buďte u toho již pošesté spolu s lídry českého pohostinství!

dne ptak


Děkujeme za podporu odborného kongresu


dne ptak


Chytrý rezervační systém PROFITROOM


Na letošním KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL podrobně řešíme téma digitalizace. Jedním z partnerů je proto společnost Profitroom, která vytváří inteligentní řešení pro hotely a resorty.

Profitroom je prémiová rezervační platforma, která se snaží podpořit přímé rezervace a vyniknout tak v online prostředí díky rezervačnímu systému. Jedná se zároveň o výkonný nástroj pro marketingovou automatizaci, channel manager, designer a správce internetových stránek na jednom místě.

Platforma má zároveň uživatelsky přívětivé rozhraní a umožňuje snadné a efektivní použití pro celý tým. Zvládne správu hotelových řetězců či uskupení nebo i vícero ubytovacích kapacit najednou.

Přijďte se s Profitroom seznámit již 29. září do PVA EXPO PRAHA Letňany.

Více informací na www.profitroom.com.

 

dne ptak


Ochota Čechů platit za obědy vyšší částky klesá


Zdražování je jedním z hlavních témat současnosti. V české gastronomii je toto téma velmi citlivé. Náklady na provoz restaurací jsou čím dál vyšší, ale ochota hostů utrácet za obědy více peněz výrazně klesá. Průměrná cena oběda byla v červnu o 10,1 % vyšší než před rokem. Zákazník v průměru zaplatil 160,20 Kč. Cena za oběd je pro české zaměstnance při výběru restaurace nejdůležitějším faktorem.

Češi vybírají levnější polední jídla, nebo na obědy vůbec nechodí.

Český statistický úřad a Ticket Restaurant Card Index přišly s meziročním srovnáním cen v restauracích. Data ukazují na meziroční navýšení o 23,5 %. Zároveň roste rozdíl mezi výší útrat a tím, kolik jídla stojí. V květnu rostly ceny v restauracích o 11,6 % rychleji než útraty hostů. V červnu pak rozdíl narostl dokonce na 13,4 %.

Kvůli zdražování nyní 54 % Čechů chodí na obědy do gastronomických zařízení měně často než před pandemií. Češi si stále častěji nosí oběd do práce z domova. Podle průzkumu společnosti BC21 oběd z domova či přímo doma mívá ve všední den 45 % zaměstnanců. Oběd v restauraci si častěji dopřávají zaměstnanci, kteří dostávají stravenky. Jsou za něj zároveň ochotni utratit více než lidé bez stravenek.

Zdroj: CzechCrunch

dne ptak


Nejvlivnější české food blogerky na Kongresu 2022


Dnes se gastronomie čím dál víc točí kolem tzv. foodies. Jsou to lidé, pro které je jídlo vášní. Sledují aktuální trendy, záleží jim na kvalitě surovin, vyhledávají zajímavé jídelní kombinace, píší recenze. Zážitky spojené s jídlem jsou pro ně životním stylem a své postřehy pak sdílí na sociálních sítích, kde inspirují opravdu velké množství lidí.

Připravujeme pro vás debatu s předními českými foodies.

Proto součástí letošního kongresu bude také panelová debata s nejvlivnějšími českými food blogerkami. Zeptáme se na jich příběhy, jaké přednosti a nedostatky vidí v současném českém pohostinství, jaké trendy budou určovat nejbližší vývoj a co by poradily podnikatelům v oboru. Postupně vám odtajníme, jaké zajímavé ženy v debatě vystoupí. Máte se na co těšit :-).

dne ptak


Kvalifikovaní zaměstnanci od VisaPoint


Řešení aktuálního problému nedostatku kvalitního personálu v českém HoReCa sektoru přináší partner letošního KONGRESU FOR GASTRO & HOTEL, společnost  VisaPoint.

VisaPoint se zabývá vízovými procesy pro občany z třetích zemí a pracuje v rámci vládního programu „KVALIFIKOVANÝ ZAMĚSTNANEC“ v zemích Filipíny, Indie, Kazachstán, Moldavsko, Mongolsko, Srbsko a Černá Hora. Dokáží ale zpracovat žádosti také mimo Program, dle specifikaci klienta.

Nabídka zahrnuje především zkušené, motivované a loajální zaměstnance na pozici masér/masérka, pomocní kuchaři, pokojské a číšníci

Společně s „Asociací zahraničních pracovníků z. s.“ zařídí kompletní nábor pracovníků a vyřídí veškerou dokumentaci spojenou se zaměstnáváním občanů ze třetích zemí. 

Více informací naleznete na www.visapoint.online.

dne ptak


Nejdříve zákaz kouření uvnitř podniku, poté zavedení povinného EET a jako třešnička na dortu opatření spojené s koronakrizí. V důsledku omezení provozu hospod se lidé naučili trávit čas v domácím prostředí, na zahradách nebo v garážích s výčepem či basou piv.

Podle údajů Plzeňského Prazdroje za poslední dva roky ukončilo provoz až 12 procent hospod v menších obcích a na vesnicích. Velký problém pak nastal kvůli nejistotě spojené s dalším vývojem a budoucností podniku. Provozovatelé a zaměstnanci tak raději upřednostnili jiné zaměstnání.

Podpořit vesnické hospody se rozhodl pivovar Plzeňský Prazdroj pomocí svého programu „Vesnice“. Zmíněný program funguje od roku 2017 s cílem zastavit vymírání vesnických hospod. Zapojilo se do něj na devět set podniků.

Svízelná situace zavírá hospody

V současné době čelí provozovatelé hospod na vesnicích dalším překážkám. Jedná se zejména o nedostatek personálu, nebo vysoké náklady spojené s inflací. Z toho důvodu jsou nuceni zkrátit provozní dobu, mít otevřeno jen některé dny v týdnu nebo dokonce zavřít.

Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR, Václav Stárek dodává: „Pokud pracuje v restauraci pouze sám majitel a podniká ve vlastních prostorách, čistý zisk v podobném zařízení dosahuje maximálně šesti procent. To znamená, že čistý příjem hostinského z podnikání je tak 87 tisíc ročně, tedy něco přes sedm tisíc korun měsíčně, což je hluboko pod úrovní minimální mzdy.“

 

Zdroj: e15, Gastroahotel

dne ptak


Česko je třetí největší producent chmelu na světě. Přišel čas na chytrou chmelnici


Výkyvy počasí a změna klimatu je to, co pivní úrodu velmi ohrožuje. Kvůli těmto dvěma vlivům se mění kvalita a množství chmele, a právě proto přichází na řadu projekt chytré chmelnice.

Nové technologie mají pomoci s tím, aby kvalita a množství chmele zůstaly stejné.

Plzeňský Prazdroj ve spolupráci se společností Microsoft a Agritecture přišel s nápadem, jak ochránit kvalitu, tak zásadního národního nápoje. Právě Prazdroj upozornil, že v posledních deseti letech produkce chmelu výrazně kolísá, a to zejména z důvodu nepravidelných srážek a nestálosti počasí.

Jak chmelnice funguje?

„Microsoft přidá data z jeho planetárního počítače. Ten obsahuje obrovské množství podrobných informací a satelitních snímků naší planety včetně historických údajů. Všechno nahrajeme do mobilní aplikace, která bude umět pomocí umělé inteligence data vyhodnotit a poradí chmelařům, kdy a kde mají zavlažovat, a to až na úroveň jednotlivých částí chmelnic,“ vysvětlil vedoucí projektu Ivan Tučník z Plzeňského Prazdroje.

S nasazením chytré chmelnice začínají na šesti farmách na Žatecku, kdy budou pomocí čidel sledovat a zaznamenávat údaje o teplotě a vlhkosti půdy. Měření bude probíhat zhruba do září, tedy do příští sklizně.

 

Zdroj: CzechCrunch

dne ptak


Česko patří mezi lídry v užívání bezkontaktních karet


Sdružení pro bankovní karty uvedlo, že celkový počet bezhotovostních transakcí na konci minulého roku vzrostl o téměř 25 %. Lidé si bezhotovostní platby velmi oblíbili, a to i díky službě Apple Pay, která byla v Česku spuštěna před třemi lety. Z výzkumu společnosti Mastercard poté vyplynulo, že až 32 % Čechů platí nejraději pomocí svého telefonu.

77 % uživatelů řadí internetové bankovnictví na první místo v oblasti nejužitečnějších technologií spojených se správou financí.

Hned druhé místo s 56 % uživatelů všech věkových kategorií uvádí jako nejoblíbenější technologii právě bezhotovostní platby, a to včetně těch mobilních. Průzkum těchto dat provedla společnost Cofidis.

Česko platí kartou

Slyšeli jste už o projektu „Česko platí kartou“, kde můžete požádat o platební terminál zdarma? Kromě terminálu můžete získat také všechny s ním spojené služby včetně nulových transakčních poplatků z realizovaných plateb, a to do března 2023. Projekt koordinuje AMSP ČR.  

 

Zdroj: Nejbusiness, Moje restaurace

dne ptak